Arst ja toiduteadlane John McDougall andis TedX teaduskonverentsil mõned aastad tagasi loengu, kus selgitas oma enam kui 40 aastase arstikarjääri jooksul tekkinud arusaama, miks on inimesed maailmas ülekaalus ja miks ülekaalulisust peetakse täna juba epideemiaks.

McDougall pani noore arstina Hawaiil töötades tähele, kuidas erineva põlvkonna jaapanlased, hiinlased ja korealased, kes saartel elasid olid erinevas kaalus ja erineva tervisliku seisundiga. Arst pani tähele, et Hawaiile oma koduriigist tulnud vanem generatsioon, mis sõi lapsepõlves õpitud menüüd - riisi ja juurvilju, väga vähese lihaga - oli tervem ja normaalkaalus, kuid noorem generatsioon, kes oli võtnud tarbida traditsioonilist Ameerika menüüd, olid ülekaalulised ja aina haigemad.

Oma edasise uurimuse käigus jõudis McDougall arusaamani, et kõiges on süügi meie liiga rikkalik ja aina enam lihale, valmistoitudele keskenduv toit. Arst nimetab seda kuningate toidulauaks, mis ei keskendu meie elushoidmisele vaid priiskamisele. Samas kõik võimsad tsivilisatsiooni - inkadest Mingi dünastiani - tarbisid põhitoiduks tärklist ehk kartulit, nisu, riisi või bataati. Arsti hinnangul ongi sinna meie tervise ja kaalu "koer" maetud.

Vaata videost täpsemalt, mida arst mõtleb, kui räägib tärkliserikkast dieedist:

Oma Maitse