Kui jätta kulutamata 3500 söödud kilokalorit, tõuseb kehakaa 0,14 kg võrra. Kui kulutada 3500 kilokalorit energiat rohkem kui tarbida, siis võetakse see peaaegu täies mahus keha rasvarakkudest ja kehakaal langeb 0,45 kg võrra.

Kehakaalu ja inimkeha energiatarbimisega seoses räägitakse just kilokaloritest. Miks? Inimene vajab eluks ja kehatemperatuuri hoidmiseks soojusenergiat, nende protsesside kirjeldamiseks, võttes arvesse inimkeha proportsioone, on kõige parem ühik just kilokalor.

Kilokalor (kcal) on ühik toiduainetes sisalduva energia mõõtmiseks. 1 kcal on soojushulk, mis on vajalik 1 kilogrammi vee temperatuuri tõstmiseks 1ºC võrra. Kalorist eristab kilokalorit eesliide kilo, mis tähendab tuhandekordsust.

Kuidas on kalorid seotud keha rasvarakkudega?

Kui jätta kulutamata 3500 söödud kilokalorit, tõuseb kehakaal 0,14 kg võrra. Kui kulutada 3500 kilokalorit energiat rohkem kui tarbida, siis võetakse see peaaegu täies mahus keha rasvarakkudest ja kehakaal langeb 0,45 kg võrra.

Kuidas mõjutab ainevahetuse kiirus energia kulutamist?

Kehatemperatuuri muutumine ükskõik kummas suunas kiirendab energia kulutamist. Kuum või külm kliima (keskkond) suurendavad keha energiavajadust 5-20%.

Füüsiline aktiivsus soojendab keha ja suurendab samuti kilokalorite kulutamise kiirust. Karastamine näiteks kuumas saunas või jahedas vees parandavad ainevahetuse kiirust samamoodi nagu trenn või aktiivne eluviis.

Mida rohkem on keha võimeline kilokaloreid kulutama, seda kiiremini saab ka kaalus alla võtta.

Allikad: Wikipedia, Toidutare.ee, Kalor.ee

Oma Maitse