Kümme aastat tagasi andsin välja oma esimese toiduraamatu, igavusest lennujaamades ja koosolekutel kokku kirjutatud teos suppidest. Teos saigi nimeks "Supidieet" ning mõte oli raamatuga näidata seda, kuidas supp aitab loomulikul teel lisaks kõhutäitele ka kaalu alandada, tuju tõsta, meelt lahutada ja sooja anda.

Raamatu "Supidieet", mille nurgakiviks oligi idee, et supp on roog, millega saab korraga võidelda kõikide maailma hädade vastu, on läbi müüdud. Mida ma aga toonasest ajast mäletan, selle panen siia kirja. Aga hädade vastu supp aitab, see on kindel. Olgu selleks hädaks siis tühi kõht, liigne kehakaal, külm kontides, oskamatus köögis toimetada või soov läbi kõhu kellegi südamesse pääseda. Kui natukene mõelda, siis on supp ideaalne toit, millega kõik need hädad seljatada.

SUPIDIEET | Kuidas lihtsa leemega tervist ravida, kaalu alandada ja keha kuumaks kütta
Foto: Unsplash

Supi kõige tugevam ja olulisem eelis kõikide muude roogade ees on see, et supist ei lähe kaduma ükski oluline toorainetega potti pandud toitaine, mineraal, vitamiin või muu oluline. Kui kartulite või mingi muu juurvilja hautamisel viskame keeduveega ära palju vajalikku, siis supina sööme kõik vajaliku, kasuliku ja maitsva ära. Supp on tänu sellele äärmiselt rikkalik ja tihe toit. Kõik aga sõltub loomulikult sellest, mis toorainet me supikeetmisel kasutame. See, et me keedame suppi, ei tohiks mitte kunagi viia meid mõttele, et võib kasutada poolkõvasid, poolfabrikaat või halvema kaliteediga tooraineid. Supp on toidulaua pärl ning sellisena tuleks seda toitu algusest peale ka kohelda.

SUPIDIEET | Kuidas lihtsa leemega tervist ravida, kaalu alandada ja keha kuumaks kütta
Supp, nuudlisupp.Foto: Piotr Miazga, Unsplash

Lisaks on supi valmistamine selline tegevus, millega saab hakkama igaüks meist: paned hea leemega vajalikud toiduained keema, hautad, maitsestad ja sööd. Oluline on mõista vaid seda, mis supi vastu isu hetkel on ning millises järjekorras panna supi sisu keema. Aga samal ajal on supi puhul tegemist äärmiselt komplekse ja tähelepanu/aega nõudva toiduteoga: alustame hea puljongi keetmisest, seejärel toiduainete õigeks lõikamise ja siis alles kokku keetmisega.

Olude sunnil saab supi valmis ka üsna vähesest ning just nimelt muuta omastatavaks toiduainete kogu energia, vitamiinid ja muud vajalikud ained. Supid ja hautised olid tõenäoliselt esimesed road, mis inimene üldse oma eksistentsi jooksul on loonud - enne seda visati liha lõkkele ja söödi. Nüüd - haudepotis (mingi mitte põlev puukoor, kest või nõgus kivi) valmistatuna - sai hakata tegelema maitsete ja toidukooslustega. Supp on see roog, mis väljutas inimesse nii palju energiat, et üle hakkas jääma aega, aega, mis lubas inimesel ratast leiutada. See aga omakorda tõi meid aastatuhandeid hiljem Instagrami ja kiirsöögirestoranideni.

SUPIDIEET | Kuidas lihtsa leemega tervist ravida, kaalu alandada ja keha kuumaks kütta
Foto: Unsplash

Kuidas lihtsa leemega tervist ravida

Maailma üheks esimeseks ravimiks peetakse lihtsat, kuid samas väärikat kanasuppi, millele on antud ka juudi penitsiliini nimi. Teaduslikud uuringud, mis on kanasuppi risti ja rästi läbi uurinud ei ole tuvastanud ühtegi põhjapanevat kinnitust sellele arvamusele, et kanaleem kuidagi põletiku või külmetushaiguste, viirustega võitleks.

Küll aga annab kanasupp ülikiiret täiendust organismi energiavarudele, mis omakorda tähendab, et inimihu suudab iseseisvalt haigusega võidelda. Lisaks on kanasupp maitsev ja lapsepõlvest äärmiselt positiivse mälestusena kaasavõetud roog, mis juba puhta mõttena teeb tuju paremaks.

Põhimõtteliselt ei ole vahet, mis supiga on tegemist, oluline on see, et supp oleks kuum ja pikalt haudunud. Supi eelis kõikide muude roogade ees on see, nagu juba ka varem mainisin, et kõikide suppi keedetud toiduainete head omadused - toitained, mineraalid, vitamiinid - jäävad leemena söödavaks. Neid ei visata keeduveega ära.

SUPIDIEET | Kuidas lihtsa leemega tervist ravida, kaalu alandada ja keha kuumaks kütta
Foto: Unsplash

Kuidas supiga kaalu alandada

Kümme aastat tagasi avaldati uuring, milles osalejad jagati kolme gruppi ning anti lõunat süüa. Esimesele grupile serveeriti praadi, teisele gupile praadi koos klaasi veega ja kolmas grupp sai suppi, mis oli kokku keedetud praest ja samast klaasist veest. Tulemused näitasid, et suppi söönud inimeste kõht läks tühjaks enam kui 2 tundi hiljem neist, kes sõid vaid praadi. See informatsioon tähistab supi olulisust ka kaalualandajana. Arvestades, et 2 tundi saab kauem ilma söögita hakkama, on see päevase kalorisäästu arvestuses 100-300 kilokalorit miinust. Nädala, kuu ja aasta arvestuses on see äärmiselt suur sääst mitte midagi tegemata. Sööd ja kaal langeb.

Teiselt poolt vaadatuna on supp sedasorti toit, mis ei vea peale söömist pikali ehk pikutama. Selle toidu suur osa ehk leem imendub kiiresti energiana läbi seedesüsteemi ja väljub kehast. Tulemuseks on kergem olek, mis lubab kohe naasta aktiivsesse tegevusse. Aktiivne tegevus aga kulutab energiat, mis oma korda alandab kaalu.

SUPIDIEET | Kuidas lihtsa leemega tervist ravida, kaalu alandada ja keha kuumaks kütta
Foto: Unsplash

Kuidas suppidega keha kuumaks kütta

Tegu on suhteliselt selge supi kaasmõjuga niikuinii, sest suppi 90% juhtudest ikkagi kuumalt konsumeeritakse. Nüüd ... küsimus on aga selles, kas soojuse annab supist organismile vaid temperatuur või pigem mõni leeme hulka poetatud lisaaine, mis ainevahetust kiirendades organismi paneb sooja tootma. Kaks kõige levinumat vahendit selleks on tšilli ja ingver. Mõlemaid supis kasutades on kindel, et igasugunegi jahedus ja külmus saab organimist välja puksitud. Lisaks sellele toimivad mõlemad - kaun ja juurikas - tervist turgutava ja haigusi ennetavana.

Oma Maitse