Kodused maitseaineriiulid ja -kapid sisaldavad võimast valikut pulbreid, seemneid ja marju, millega saab haigusi ravida, tuju turgutada, aga ka kaalu alandada. Mõningad neist on sellised, mille imelist jõudu me ei pruugi isegi teada. Vaatame neile lähemalt otsa!

Ärge nüüd saage valesti aru — mingil juhule ei ole vaja minna oma maitseinekapi juurde ja hakata lusikaga kaneeli sööma, tšillihelbeid närima või kardemoni tabletilaadselt neelama. Maitseainete abi meie kehakaalule tuleb ikka sellest, kui neid toidus õigesti kasutada. Oluline ei ole süüa nii vürtsikat toitu, et iiveldama ajab või otseselt valus on, vaja on lihtsalt neid pisut maitse ja emotsiooni tugevdamiseks kasutada.

Tšillipulber / -helbed / -kaunad

Tšiillis leiduv toimeaine capsicum on see, mis paneb suu kuumama ja soodustab kaalu langemist. Kaalu langetus toimub kolmel erineval põhjusel: esiteks kiirendab tšilli meie ainevahetus ning tänu sellele kulub energiat rohkem, teiseks tõstab tšilli meie kehatemperatuuri, mis jälle suurendab energiakulu, ja kolmandaks — uskuge või mitte — vürtsika, tšillise toidu söömisel sööme me aeglasemalt ja seetõttu vähem. Kõht saab täis vähemast söögist. Uuringud on näidanud, et tšilli tarbimine paneb inimesi rohkem tahtma ka taimseid toite süüa.

Jahvatatud / värske ingver

Ingveril on sarnaselt pipardega ainevahetust kiirendav ja kehatemperatuuri tõstev omadus, mis aitavad rasvu põletada. Lisaks aitavad ingveri põletikuvastased omadused parandada keha insuliinitundlikkust. See aitab vähendada rasvhapete osakaalu veres ja tasakaalustab veresuhkru taset, mis toob kaasa kehakaalu stabiilsuse. Seda vürtsi tasub panna näiteks Kreeka jogurti peale koos marjadega. Ingver aitab eemaldada kehast ka aineid, mis on seedeelundkonda jäänud ning seetõttu aitab see hästi ennetada rasvade ladestumist ja kaalutõusu.

Kurkum

Kurkum, mis on levinud India karritoitudes (aine, mis karrid kuldkollaseks värvib), aitab kaalu langetada, sest vähendab rasvasisaldust ja rasvkudede teket kehas. Seda vürtsi soovitatakse kasutada maitseainena näiteks juurviljade praadimisel. Imeliselt sobib see vürts ka hautistesse ja kookidesse — annab maitset, tervist ja ka imelise värvi.

Küüslaugupulber

Küüslauku ei saa kutsuda vürtsiks, küll aga kuivatatud ja jahvatatud kujul maitseaineks. Küüslaugupulbri tugev maitse soodustab aeglasemalt ja väiksemate koguste söömist ning aitab vältida ülesöömist. Uuringud on näidanud, et küüslauku süües kehatemperatuur tõuseb, mis kiirendab omakorda ainevahetust, mis omakorda kulutab energiat, mis omakorda aitab kaasa kaalualandamisele. Hingeõhule ja sellest tulenevalt sotsiaalsele elule põntsu panev küüslauk on lisaks kaalulangetusele kasulik ka vitamiinirikka juurviljana.

Kaneel

Huvitaval kombel saab vanaema kaneelirohket kohupiima-õunakooki pidada dieettoiduks või dieeti soodustavaks toiduks. Kaneel on üks parimaid kaalulangetusele kaasa aitavaid maitseaineid, mis meie kappides ja sahvrites leidub — kaneelipulber aitab stabiliseerida kehas veresuhkru taset, hoiab pärast einetamist pikemalt täiskõhutunnet, samuti vähendab meie isusid ning aitab kaasa sellele, et keha töötleb rasvasid organismis kiiremini.

Kardemon

Ka kardemon omab võimet kiirendada keemiliste protsesside kaudu keha ainevahetust, mis tähendab, et organismis olev toit muudetakse kiiremini energiaks ja see energia põletatakse ära. Selle eest hoolitseb kardemon tõstes meie kehatemperatuuri. Lisaks kõigele mainitule on kardemon ka imeline maitseaine, millega oma toidud lihtsalt elamusrikkaks muuta.

Cayenne’i pipar

Cayenne’i pipras on ühend, mis aitab rasvu põletada ja vähendab meie erinevaid isusid. Uuringud näitavad, et cayenne'i pipar toimib samamoodi nagu teised tšillipiprad — kiirendab ainevahetust ja tõstab kehatemperatuuri, mis omakorda kulutab rohkem kaloreid. Lihtne ja loogiline. Lisaks on cayenne'i pipra kasutus lihtne ja sellega saab vürtsikamaks muuta ka kõige lihtsamad road.

Köömned

Köömned soodustavad seedimist, mis tähendab, et toit läbib meie keha kiiremini ja valutumalt — täiskõhutunne on olemas, samas ei imendu nii palju kaloreid kui võiks. Kaal langeb ja ka meie immuunsus on korras.

PromoOma Maitse