Maitsed.ee poole pöördus lugeja, kes uuris, et kui kaua peab mõnda kastet või hautist küpsetama, kooki valmistama, et sinna maitseks pandud alkohol oleks kadunud - et peale söömist saaks sõita turvaliselt autoga ja ka lastele võiks toitu serveerida.

Enamasti kasutatakse toiduvalmistamisel veine - nii punaseid kui valgeid -, millega antakse toitudele sügavamat sisu ja maitseid. Samuti leiab vahel kastmetesse tee puhas viin ja magustoitudesse liköörid. Liha hautamisel on äärmiselt suureks abiks ka pudel head õlut või siidrit.

Üldiselt on nii kokkade kui ka paljude kodukulinaaride arvates vaja alkoholi toidust välja saamiseks üsna vähest aega ja kuumust. See arvamus on täiesti vale. Üldiselt kehtib reegel, et kulub kuni kolm tundi hautamist enne kui kogu alkohol on toidust välja saadud. Lisaks erineb see aeg valmistusviiside kaupa. Ehk siis arvamus, et kui natukene veinikastet kuumutada, kõpsetada või mõnd alkoholiga magustoitu flambeerida saab sellest alkoholi välja ning alles jääb vaid maitse, on ekslik.

Uuring alkoholi toidust välja keetmise selgeks saamiseks valmistas erinevaid toite:

  • lihal lasti pudeli burgundia veiniga ahjus küpseda 2,5 tundi
  • kanahautist, kuhu lisati samuti punast veini, keedeti vaid 10 minutit
  • austreid hautati kuivas sherris 25 minutit
  • jäätisele mõeldud kirsikompotti flambeeriti brändiga

Küpsetuse järel leiti, et 4 kuni 78 protsenti alkoholist oli kõikides toitudes peale küpsetamist ikka alles. Uuring leidis, et tavapärane, maitset ja toitumisheadust taga ajavad küpsetusmeetodid eemaldavad toidust osa, kuid kindlasti mitte kogu sinna lisatud alkoholi.

Alkoholi toidust eraldumiseks on vaja tõsta toidu temperatuuri minimaalselt 78 kraadini. Alkoholi eraldumine oleneb peamiselt sellest, kui kõrge on kuumus ja kui suur on pann või pott - suurem pind eraldab alkoholi kiiremini.

Oma Maitse