Maakeral on ilmselt üle 1,5 miljoni erineva seeneliigi, aga neist tuntakse vaid 14 000 – 22 000 liiki. Umbes 700 liiki kasutatakse söömiseks ja 400 liigil teatakse olevat raviomadusi. Raviseened on huvitanud teadlasi juba aastakümneid ja tundub, et viimased paarkümmend aastat on seda teemat eriti põhjalikult uuritud, kirjutab loodusravi arst Tiina Keldrima lehel Loodustohter.

Raviseentest on leitud mitmeid farmakoloogiliselt aktiivseid aineosakesi, millel on tulevikus ilmselt üha rohkem tähendust haiguste ravis. Need on keerulised ühendid, mis tapavad baktereid ja viirusi ning neil on immuunust ja põletikke mõjutavaid omadusi. Lisaks mõjutavad raviseened veresuhkrut, kaitsevad maksa ja mõjutavad kesknärvisüsteemi.

Seeni on kasutatud tuhandeid aastaid rahvameditsiinis eriti Aasias, alles viimased viiskümmend aastat on lisandunud nende kasutamine läänes. Teemast on kirjutatud palju raamatuid ning avaldatud lugematuid uuringuid ja artikleid. Erinevaid teadusartikleid peaaegu kõikidest tuntumatest raviseentest leiab näiteks US National Library of Medicine National Institutes of Healthist. On arvutatud, et kui 1991. aastal oli raviseente ja nendest valmistatud ravimite/toidulisandite müük 1,2 miljardit dollarit, siis 1999. aastal juba 6 miljardit dollarit.

Seente kasutamine haiguste ravis

Maailmas on umbes 140 000 ravitoimega seeneliiki ja nendest tuntakse vaid 10%. Teadlik inimene võib nende kasutamisest saada suuri tervistavaid kasusid, kuid ta peab seeni väga hästi tundma, et mitte hakata n-ö õige seene asemel kasutama näiteks hallutsinogeenseid seeni jne.

Kuna seentest on leitud hulgaliselt farmakoloogiliselt aktiivseid koostisosi, siis tulevikus ilmselt on just raviseened kesksel kohal haiguste ravis ja uute ravimolekulide väljatöötamises. Kuid siinkohal tuleb kohe märkida, et kui hakata välja töötama sünteetiliselt mingit molekuli (millel oli loomuomaselt hea mõju), ei pruugi see mõju enam samasuguseks jääda.

Seened on kogu maakeral väga tähendusrikkas rollis ja nende ümber liigub müüte, müstikat ja mida kõike veel. Samas, nende tähendus paljudes kultuurides on väga tähtis. Ajaloos tuntakse seeni söögiks tarbituna, ravimitena, värvide toorainena jne. Seened sisaldavad üllataval kombel palju kiudaineid, B1, B2, B3, D2 vitamiine, valke ja teisest küljest vähe kaloreid.

Oluline on, et raviseened oleks müügil sellisel kujul, et inimene saaks neid väga lihtsalt kasutada. Üks võimalus on neid juua lahustuvate (instant) teedena, mis on magustatud stevia ja lagritsajuurega ning maitsevad isegi lastele.

Oma Maitse