Vegefoobia on mõiste, mis võeti kasutusele aastal 2001, tähistamaks inimeste hirmu ja viha eelkõige eetilise taimetoitluse/taimetoitlaste ees ning taimetoitlaste diskrimineerimist.

Enamik taimetoitlasi on kogenud loomseid tooteid tarbivate inimeste poolt halvustavat või naeruvääristavat suhtumist, eriti kui taimetoitlaseks on hakatud eetilistel põhjustel. Tihti keelduvad taimetoitlaste pered ning isegi lähimad sõbrad aktsepteerimast, et lihast, munast ja piimatoodetest on loobutud selleks, et loomade kannatustele mitte kaasa aidata, vahendab Vegan.ee.

Vegefoobia tuleneb uskumusest, et inimene on domineeriv liik ja seetõttu on tal õigus teisi liike enda heaks ära kasutada. Sellist suhtumist nimetatakse liigišovinismiks ehk spetsiesismiks (sellest mõistest kirjutan pikemalt mõnes tulevases blogipostituses). Vegefoobia eesmärgiks on seesugust suhtumist alal hoida, eitada, et tegemist on loomade ekspluateerimisega ja takistada alternatiivsete hoiakute teket.

Vegefoobia ülistab lihasöömist enamasti selle maitse pärast. Kuna liha-, piima- ja munatooted maitsevad hästi, annab see automaatselt õigustuse loomi tappa ning neid ära kasutada. Samal ajal tehakse taimetoitu maha, seda peetakse maitsetuks, ühekülgseks, igavaks jne, ilma et ollakse nõus proovima mõnda huvitavat taimetoiduretsepti või restoranis tellima prooviks mõnda taimetoitu.

Tüüpilised vegefoobia ilmingud on taimetoitlaste üle nalja heitmine, nende marginaliseerimine ja isegi agressiivsus nende suhtes.

KingitusOma Maitse