Academy of Nutrition and Dietetics (AND ehk Toitumise ja Dietoloogia Akadeemia) avaldas sel kuul uuendatud seisukoha taimse toitumise osas. Sarnaselt eelmistele seisukohavõttudele kinnitatakse asjatundlikult kavandatud vegantoitumise sobilikkust igas eluetapis, sh raseduse ja imetamise ajal, imiku-, väikelapse- ja noorukieas, eakatele ning sportlastele.

Taimne toitumine pakub võrreldes liha sisaldava toitumisega kaitset paljude krooniliste haiguste vastu, nagu südamehaigus, kõrgvererõhktõbi, 2-tüübi diabeet, rasvumine ja osa vähiliike. Tüüpilise vegani toidusedel vastab paremini tervisliku toitumise soovitustele kui lihasööja oma, vahendab vegan.ee.

Olulisema lisandusena käsitletakse uues versioonis ka toitumise keskkonnamõju. Taimetoit on keskkondlikult jätkusuutlikum, kuna vajab vähem ressursse ja põhjustab oluliselt vähem keskkonnakahjusid. Lisaks on loomakasvatusel oluline roll antibiootikumidele resistentsete bakterite väljakujunemisel.

Toitumise ja Dietoloogia Akadeemia kohaselt on kõigil toitumisspetsialistidel eetiline kohustus respekteerida veganite toitumisviisi.

Toitumise ja Dietoloogia Akadeemia on maailma suurim toitumisvaldkonna asjatundjaid ühendav organisatsioon, millel on enam kui 100 000 liiget. Akadeemia seisukohta võib pidada kõige olulisemaks taimset toitumist käsitlevaks dokumendiks maailmas.

Seisukoha varasemad versioonid, ennekõike 2009. aastast, on kujundanud mitmete riikide ja erialaorganisatsioonide suhtumise taimsesse toitumisse. Näiteks Soome 2016. aasta toitumissoovitused, mis kinnitavad vegantoitumise sobilikkust igas eluetapis, tuginevad just sellele dokumendile.

Maitsed.ee