Koostisained

  • 10 portsjonit
  • Soolane/magus
  • Hommikusöök, Lõuna, Õhtusöök
 Kaks ühe hoobiga ehk karulauguga marineeritud värsked kurgid
2 kgVärskeid lühikesi kurke
300 gKarulauku
 Allikavett
 Küüslauku
 Mustsõstralehti
 Tillivarsi
 Sinepiseemneid
 Meresoola
 Suhkurt
Oleme jõudnud suvega sellesse faasi, kus ei saa me läbi värskelt hapendatud kurgita. Sama soojaga kasutame ära ka viimased külmutatud riismed kevadisest karulaugulaarist. Asendada võib seda maitset - juhul kui kaurlauk on juba muuks ära kulunud - aga näiteks hea porrulaugu ja küüslaugu seguga.

Marineerimise muudab imeliseks fakt, et marineerida saab nii poole kui 30 liitri kaupa. Ehk siis võime panna kapinurgale valmima vaid mõned kurgid peotäie karulauguga, aga miks mitte ka mõni kilo hetkel veel Leedust pärist lühikesi kurke suurema laari turult muretsetud küüslaugumekise "umbrohuga".

Karulauku võib selle retsepti osas võtta ühekorraga kui maitseainet, millega kurke marineeritakse, aga ka seda head liha või kala lisandit, mida just marineeritakse. Nagu ütlesin, siis kaks ühe hoobiga. Samast purgist on võimalik tõsta välja ja lahti lõigata nii hea hapendatud kurk kui ka pehmeks ja "vildiseks" muutunud umbrohusalat. Imeline näiteks burgeri vahele, steig'i kõrvale ja kalafileed täiendama.

Karulauk
KarulaukFoto: Tõnu Tramm

Marineerimisel on ehk kaks reeglit, mida tuleks järgida: kuna marineerida saab kõike, mis on orgaaniline, siis vaadata tuleb otsa sellele kui palju marineerida. Purki tasuks panna niipalju kurke, kui suudab nende valmimise tipphetkel ära süüa, sest pole midagi jubedamat kui ülemarineerunud juurviljad, mis tuleb komposti viia. Teine oluline tähelepanek: ärge soolaga koonerdage, sool säilitab ja maitsestab.

Karulauku kogutakse kevade lõpul, kõige suurema vitamiinidefitsiidi ajal, lõigates ära taime kogu maapealse osa. Karulaugus on C-vitamiini 10−15 korda rohkem kui sidrunis või apelsinis. 100 grammi karulauku annab 35 kcal energiat. Rahvameditsiinis kasutatakse karulauku palaviku, reuma ja köha puhul ning skorbuudi ja ateroskleroosi raviks, kilpnäärmehaiguste puhul ning rögalahtistava vahendina. Tal on toniseeriv ja peptolüütiline ning kergelt diureetiline mõju.

Karulaugust tehakse pirukatäidiseid, lisatakse liharoogadele, antakse lauale suupistena. Selleks et eemaldada tugevat lõhna, valatakse karulauk enne soolamist või hapendamist üle kuuma veega.

Paljudele ei meeldi karulaugu kange lõhn, millest saab lahti kui karulaugulehed korraks 95 kraadisesse vette tõsta ja seejärel külmas vees kohe jahutada. Marineerimisel seda pole vaja teha, kuna soovimegi, et marinaadis oleks karulauk nii marineeritav kui marineerija ehk maitsestaja.

Polegi muud, tuleb minna turule ja metsa, et leida marineerimiseks vajalik!

LOE VEEL, MILLE JUURDE KARULAUKU SÜÜA:

Valmistamine

  • Pese kurgid korralikult, ideaalis võiks neilt lõigata tumedad otsad. Pese ja puhasta ka karulauk.
  • Pane kurgid suuremasse purki kihiti karulauguga. Lisa sekka ka küüslauguküüni, mustsõstralehti ja tillivarsi.
  • Sega suuremas pajas külma veega kokku ka sool ja suhkur. Vedelik peab olema selgelt soola, magusama alatooniga. Lahustumise järel kalla vesi kurkidele-karulaugule. 
  • Kata purk köögipaberi ja kinnita kummiga.
  • Umbes 3-4 päeva rahulikku seismist ja juba võib hakata kurgi-karulaugu maitseid katsetama.
  • Head isu!
Oma Maitse

Veinisoovitus

Cantine Ruinite Lambrusco Reggiano Amabile

Päritolumaa Itaalia, Emilia-Romagna, Lambrusco Reggiano

Tutvustus Kerge, magus, kergelt gaseeritud punane vein

Sobib Aperitiiviks, lõõgastumiseks, piknikule, kingituseks, vastuvõtule, toitude juurde