Enamus inimesi on oma hommikuse või lõunase kohvi pruulimiseks kasutanud äärmiselt laia ringi vahendeid: filterkanne, presskanne, tsirkulatsioon kohvimasinaid, espressomasinaid ja nii edasi. Täna vaatame aga sellele otsa, kuidas professionaali kombel võluda presskannust välja imeline kohvijook.

Presskannu - kohvikannust ja kohvipuru vedelikust välja pressimiseks mõeldud sõelast koosneva kannusüsteemi - patenteeris 1929. aastal itaallane Attilio Calimani. Tegemist on geniaalse ja lihtsa moodusega valmistada kodus kiiresti ja muretult hea kruus kohvi. Huvitav kogu kannu saamisloo juures on ehk see nüanss, et kuigi kohvikannu patenteeris mees Itaaliast, on see kann inglise keeles maailmas tuntud kui Prantsuse presskann (French press).

Presskannuga kohvivalmistamise reeglid on peaaegu kõikelubavad: presskannuga saab koguseliselt teha kohvi kas palju või vähe, kohvi jahvatusaste võib erineda peenemast kuni päris jämedani ja tõmbamisaeg võib olla 10 sekundist 10 minutini. Täielik vabadus justkui igas toimingus.

Aga on mõni kindel nipp, mille järgimisel saab presskannust kätte absoluutselt filigraanse ja maailmatasemel joogi. Mis need on?

  1. Vee temperatuur: Pole hea valada kohvile peale keevat vett, selleks aga, et ilma termomeetrita saaks head kohvi teha tasub kasutada lihtsat nippi - valage liitrisesse kohvikannu 800 milliliitrit vett ning laske sellel minut seista. Sell ajaga vesi jahtub ja saavutab ideaaltemperatuuri, jäädes 85 ja 92 kraadi vahele.
  2. Kohvipuru: Purustage kohvioad värkelt ning kui vesi on jahtunud tõstke kannu 70 grammi kohvipuru ja laske sellel ise läbi vee vajuda. Võib ka segada, kui kannatust nii palju ei ole.
  3. Tõmbeaeg: Kohvil võiks lasta tõmmata maksimaalselt 4 minutit, nii ei satu kohvi liiga palju ebasobivaid aineid, mis kohvi mõrudaks muudavad või kohvile mõne lisamaitse annavad.
  4. Välja valamine: Kui neli minutit tõmbeaega on läbi tuleks kannu filter alla vajutada ning kohv koheselt serveerida - presskannu jäänud kohv imeb purust ebavajalikke meisteid ja osiseid edasi.


Oma Maitse